LINCOLN Lincoln Mark LT 5.0L Ti-VCT RWD 6AT (360 HP)
2009–
355
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 265kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5890mm |
| Width | 2012mm |
| Height | 1900mm |
| Wheelbase | 366mm |
| Kerb Weight | 2379kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/55R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |