LINCOLN Lincoln MKC 2.3L 6AT AWD (285 HP)
2019–
281
bhp
Power
16.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 281bhp |
| Power | 209.6kW |
| Torque | 414Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.7mpg |
| Combined | 14.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.3L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4552mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
| Boot Capacity | 714L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |