LINCOLN Lincoln MKX 2.7L EcoBoost 6AT AWD (335 HP)
2016–
330
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2699cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 330bhp |
| Power | 246.4kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1935mm |
| Height | 1681mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2017kg |
| Boot Capacity | 1053L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |