LINCOLN Lincoln MKX 3.5L 6AT AWD (265 HP)
2007–
261
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4737mm |
| Width | 1925mm |
| Height | 1707mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 2005kg |
| Boot Capacity | 915L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/60/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |