LINCOLN Lincoln MKZ 2.0L eCVT FWD (188 HP)
2017–
141
bhp
Power
40
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 141bhp |
| Power | 105.1kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4925mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1756kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 18 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |