LINCOLN Lincoln Navigator 5.4L V8 6AT Long RWD (300 HP)
2007–
296
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5408cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 221kW |
| Torque | 495Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 126L |
Dimensions & Weight
| Length | 5672mm |
| Width | 2002mm |
| Height | 1984mm |
| Wheelbase | 3327mm |
| Kerb Weight | 2724kg |
| Boot Capacity | 1206L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |