LOTUS 2 Eleven 1.8 6MT (256 HP)
2007–2015
252
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 252bhp |
| Power | 188kW |
| Torque | 241Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3820mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1113mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 745kg |
| Boot Capacity | 0L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R16 || 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |