LOTUS 3 Eleven 430 3.5 V6 6MT (436 HP)
2018–
430
bhp
Power
3.2
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3500cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 430bhp |
| Power | 320.7kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.2s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 920kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 || 275/30 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |