LOTUS Elan Roadster 1.6i 16V 5MT (167 HP)
1989–1994
165
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1588cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 165bhp |
| Power | 122.8kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3802mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1229mm |
| Wheelbase | 2250mm |
| Kerb Weight | 997kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |