LOTUS Elan Roadster 1.6L 4MT (106 HP)
1962–1973
105
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1559cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 146Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3688mm |
| Width | 1422mm |
| Height | 1105mm |
| Wheelbase | 2134mm |
| Kerb Weight | 585kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.20-13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |