LOTUS Elan Roadster 1.6L 5MT (132 HP)
1989–1994
130
bhp
Power
122
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1588cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3802mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1229mm |
| Wheelbase | 2250mm |
| Kerb Weight | 997kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |