LOTUS Eletre 100 KWh 4WD (600 HP)
2022–
3
s
0–100 km/h
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 3s |
Dimensions & Weight
| Length | 5103mm |
| Width | 2230mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 3020mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |