LOTUS Elite 1.2L 4MT (72 HP)
1957–1963
71
bhp
Power
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1216cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3708mm |
| Width | 1506mm |
| Height | 1181mm |
| Wheelbase | 2235mm |
| Kerb Weight | 506kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |