LOTUS Elite 2.0L 5MT (144 HP)
1973–1983
142
bhp
Power
118
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1973cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1209mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |