LOTUS Esprit 2.0L 5MT RWD (162 HP)
1976–2004
267
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1973cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 267bhp |
| Power | 199kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1110mm |
| Wheelbase | 2438mm |
| Kerb Weight | 900kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/35 Zr18 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |