LOTUS Esprit 2.2L 5MT RWD (162 HP)
1976–2004
160
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2174cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119kW |
| Torque | 217Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1118mm |
| Wheelbase | 2438mm |
| Kerb Weight | 1067kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/35 Zr18 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |