LOTUS Esprit 2.2L 5MT RWD (289 HP)
1976–2004
286
bhp
Power
160
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2174cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 393Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 257km/h |
| Top Speed | 160mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1110mm |
| Wheelbase | 2438mm |
| Kerb Weight | 1347kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/35 Zr18 |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Disc |