LOTUS Europa S 2.0 Turbo 6MT (200 HP)
2006–2010
197
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 272Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 242km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3899mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2329mm |
| Kerb Weight | 995kg |
| Boot Capacity | 153L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/55 R17 / 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |