LOTUS Europa S 2.0 Turbo 6MT (222 HP)
2006–2010
221
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 301Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3899mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2329mm |
| Kerb Weight | 995kg |
| Boot Capacity | 153L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/45 R17 / 235/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |