LOTUS Evija 1471 KW AWD (2000 HP)
2020–
1973
bhp
Power
3
s
0–100 km/h
199
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 1973bhp |
| Power | 1471kW |
| Torque | 1700Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 3s |
| Top Speed | 320km/h |
| Top Speed | 199mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1123mm |
| Kerb Weight | 1680kg |