LOTUS Evora GT (North America) 3.5L V6 6MT AWD (422 HP)
2019–
416
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
188
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 416bhp |
| Power | 310.4kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 303km/h |
| Top Speed | 188mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1971mm |
| Height | 1222mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr19-93Y // 295/30 Zr20-101Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |