LOTUS Evora GT410 Sport 3.5L V6 6MT (416 HP)
2018–
410
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 410bhp |
| Power | 306kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1971mm |
| Height | 1222mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 || 285/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |