LOTUS Evora GT430 3.5L V6 6MT RWD (436 HP)
2017–2018
430
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 430bhp |
| Power | 320.7kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1229mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1299kg |
| Boot Capacity | 161L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R19 || 295/30R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |