LOTUS Evora Sport 410 3.5L V6 6AT RWD (416 HP)
2016–2018
410
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 410bhp |
| Power | 306kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 14.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1229mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1336kg |
| Boot Capacity | 161L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 || 285/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |