LOTUS Evora 3.5L V6 6AT RWD (280 HP)
2008–
276
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
163
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3506cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 262km/h |
| Top Speed | 163mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 2047mm |
| Height | 1229mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1436kg |
| Boot Capacity | 161L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 Zr18 || 255/35 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |