LOTUS Evora 3.6L V6 6MT RWD (350 HP)
2008–
345
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
178
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3506cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 286km/h |
| Top Speed | 178mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 2047mm |
| Height | 1229mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1437kg |
| Boot Capacity | 161L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 Zr18 || 255/35 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |