LOTUS Excel 2.2L 4AT RWD (183 HP)
1982–1992
180
bhp
Power
124
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2174cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 224Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4376mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1016mm |
| Wheelbase | 2482mm |
| Kerb Weight | 1177kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |