LOTUS Excel 2.2L 5MT RWD (162 HP)
1982–1992
160
bhp
Power
128
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2174cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119kW |
| Torque | 217Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4376mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1016mm |
| Wheelbase | 2482mm |
| Kerb Weight | 1135kg |
| Boot Capacity | 371L |