LOTUS Exige 410 Sport 3.5L V6 6MT (410 HP)
2017–2021
404
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3458cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 404bhp |
| Power | 301.6kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 1108kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 Zr17 // 285/30 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |