LOTUS Exige S S Roadster 3.5L V6 6MT (350 HP)
2012–2021
345
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
170
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 274km/h |
| Top Speed | 170mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1128mm |
| Wheelbase | 2370mm |
| Kerb Weight | 1166kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45 R17 || 265/35 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |