LOTUS Exige 1.8 5MT (179 HP)
2000–2003
178
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 171Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 219km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 3780mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1181mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 780kg |
| Boot Capacity | 113L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |