LOTUS Exige 1.8 6MT (225 HP)
2004–2007
219
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 219bhp |
| Power | 163kW |
| Torque | 181Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 238km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3800mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1161mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 935kg |
| Boot Capacity | 110L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |