LOTUS Exige 1.8L S 6MT (220 HP)
2008–2012
220
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
148
mph
Top Speed
27.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 220bhp |
| Power | 164kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.6mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3785mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1168mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 935kg |
| Boot Capacity | 112L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R16 || 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |