LOTUS Exige 1.8L S240 6MT (240 HP)
2008–2012
237
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3785mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1168mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 942kg |
| Boot Capacity | 112L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R16 || 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |