LOTUS Lotus Elise Series 2 1.8L 5MT FWD (120 HP)
2001–
118
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3780mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1140mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 710kg |
| Boot Capacity | 116L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |