LOTUS Lotus Elise Series 2 1.8L 5MT FWD (122 HP)
2001–
121
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3780mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1140mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 710kg |
| Boot Capacity | 116L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |