LOTUS Lotus Elise 1.8L 5MT RWD (118 HP)
1997–
118
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 202km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 3731mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1199mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 699kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |