LOTUS Lotus Elise 1.8L R 6MT (192 HP)
2008–
189
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
28.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.6mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3785mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1115mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 860kg |
| Boot Capacity | 112L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/55 R16 || 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |