LOTUS Lotus Elise 1.8L SC 6MT (218 HP)
2008–
215
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
27.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 212Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.6mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3785mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1115mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 870kg |
| Boot Capacity | 112L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/55 R16 || 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |