LOTUS Lotus Europa 1.5L 4MT RWD (79 HP)
1965–
78
bhp
Power
115
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1470cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 78bhp |
| Power | 58kW |
| Torque | 103Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 3975mm |
| Width | 1638mm |
| Height | 1067mm |
| Wheelbase | 2311mm |
| Kerb Weight | 660kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |