LOTUS Lotus Evora 400 3.5L V6 6AT RWD (406 HP)
2015–
400
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 400bhp |
| Power | 298kW |
| Torque | 409Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Fuel Economy & Emissions
| Urban | 0L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 2047mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1419kg |
| Boot Capacity | 161L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 91Y // 285/30 R20 99Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |