LOTUS Sport 240 Final Edition 1.8L 6MT (240 HP)
2021–
237
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 922kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |