LOTUS Sport 390 Final Edition 3.5L V6 6MT (390 HP)
2021–
385
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
172
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 385bhp |
| Power | 286.8kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 277km/h |
| Top Speed | 172mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 1138kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R16 // 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |