Mahindra Bolero 2.5L D (63 HP)
2011–
62
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2523cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 62bhp |
| Power | 46kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Dimensions & Weight
| Length | 4107mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2680mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215 / 75 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |