Mahindra Scorpio / Goa 2.2D 6AT 4WD (118 HP)
2002–
117
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 117bhp |
| Power | 87kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1976mm |
| Wheelbase | 2680mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235 / 70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |