Mahindra Verito 1.4L MFPI (75 HP)
2012–
74
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4277mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |