Mahindra Verito 1.5L dCI (65 HP)
2012–
64
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4277mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |