MARUSSIA B1 2.8L Turbo (420 HP)
2010–
420
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 420bhp |
| Power | 313kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1100mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R20; 285/35 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |