MARUSSIA B2 3.5L 6AT RWD (400 HP)
2010–
395
bhp
Power
155
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.2kW |
| Torque | 409Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1100mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R20 // 285/35 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |