MASERATI Coupe 4.2L V8 Cambiocorsa 6AT RWD (390 HP)
2002–2004
385
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
177
mph
Top Speed
12.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4244cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 385bhp |
| Power | 287kW |
| Torque | 451Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 285km/h |
| Top Speed | 177mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.6mpg |
| Combined | 18.7L/100km |
| Urban | 28.3L/100km |
| Extra-Urban | 13L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1306mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 218L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 || 265/35 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |